• ŞEpnolat üst

Endonezya'da ulema Çin aşısına helâl dedi...

Türkiye'nin de satın aldığı Çin'in "CoronaVac Aşısı"nı inceleyen "Endonezya Ulema Konseyi" aşının 'helal' olduğunu açıkladı. Bu fetvayı hangı ölçütleri kullanarak ve yetkinliklerine dayanarak verdiklerini merak ediyorum. Acaba Batı patentli ilaçlarlarda da fetva aranacak mı? Sormazlar mı adama "helâl-haram" tartışmasına gireceğinize; kendi ülkenizde ilaç üretmenin yollarını arasanız ya...


Allah aşkına bakın tıp alanında var olan, müslim, gayr-i müslim her kesimin kullandığı hangi ilaç müslüman ülkelerin patentini taşıyor ki? Keşke taşımış olsaydı. İlaç ve aşıların kahir çoğunluğunu Batı ve İsraillil bilim adamlarının ürettiği İsrail ve Batı patentli ilaçlar... Hemen hemen her gün bir kez kullandığımız coraspirin'in fetvası mı var ? Koruyup kollayıcı hangi aşının, ilacın fetvası var ki? Kaldı ki bilimsel ineceleme ve araştırmalarda fetvalı bir yol ve yöntem olabilir mi? İslâm dünyası bu kafayla bilimde ve bilimin ürettiğa teknolojik gelişmelerde yol alabilir mi veya yol bulabilir mi?


Insanlık; gelinen bugünkü seviye ve aşamalarda; "soy-kimlik-milliyet" ve "inanç" ayırımına girmeden bilim insanlarına çok şey borçludur. Şükürler olsun ki, ülkemizde sağlık alanına yönelik bu tür şeyler olmuyor. Yoksa devletimizin satın alarak ithal ettiği Çin aşısının vurulmasında güvenimiz azalır ve işimiz epeyce zor olurdu. Virüsden korunma aşısı için Bilim Kurulu'nun bilimsel tıbbi kararını bekleyelim.


10 Ocak "Çalışan Gazeteciler Günü" Sansür ve baskılardan uzak; daha hür, daha özgür bir basın ve daha da objektif ve tarafsız  bir habercilik yapılması dileklerimle; "Çalışan Gazeticiler Günü"nü kutluyorum.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.