• Kaleblokbimss1
  • Şenpolat
  • 4
  • MADIRLI
  • Limdaş
  • GÖZNURR
  • Serkan Daş
  • Deneme

Ya İstiklâl Ya Ölüm dizisinden rahatsız olanlar...

TRT 1'de yayınlanan "Ya İstiklâl Ya Ölüm" dizisi; "Son yıllarda Kuruluş-Diriliş ve Abdülhamid gibi Osmanlı'yı sevdirme dizilerine karşı bir rövanştır ve Atatürk'ü sevdirme dizisidir" seviyesizliğinde Atatürk'ün övülmesinden ve sevdirilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirterek bu diziyi TRT'ye dayatanların kimler olduğunu bilmediğini, ama hesabının iktidardan sorulacağı hezeyânlarını döken güyâ bir tarihçi ve sözüm ona güyâ romancı denilen bir yazar Yavuz Bahadıroğlu... Alternatif tarih tezleri savunuculuğu ile Osmanlı'yı yüceltme adı altında genç ve körpe zihinlere sinsice nifak tohumları zerkederek Atatürk karşıtlığı oluşturma çabası güden bir zat.

 

Bu Efendi'ye soruyoruz ve diyoruz ki; şimdi sen ne diyorsun arkadaş bir bilelim. Hatası ve sevabıyla Osmanlı da bizim; cumhuriyet de bizim var mı bunun ötesinde söylenecek bir sözün de arkadaş? Cumhuriyet Türkiyesi de "Sakalar"dan başlayarak kurulan Türk devletler tarihimizın ve devlet kurma birikimimizin ve geleneğimizin bir devamı olup "nev-zuhûr" bir devlet değil bilesin arkadaş... Dizide isimlendirilen "Ya İstiklâl Ya Ölüm" parolası ile Milli Mücâdele'yi başlatarak zaferle sonuçlandıran ve Cumhuriyet Türkiyesi'ni kuran Atatürk olduğunu bilmeyecek kadar fikir fukarası tarihçi mısın sen? Devlet televizyonumda isabetlice yayına konulan ve yaşanmış şerefli Milli Mücâdele serüvenimizi sergileyen bu tarihsel dizinin isminden de belli; dizide şâyet Atatürķ ve onun kahraman silâh arkadaşları övülmeyecekse söyler misiniz acaba kim ve sana göre kimler övülecek? Onu da bir söyleyin bilelim arkadaş...

 

Türk Tarih Kurumu'nu kurarak millî tarih anlayışını gerçekleştiren ve Osmanlı, Selçuklu dahil bütün bir Türk tarihine bütüncül bir gözle bakmayı sağlayarak toplumda ortak millî tarih ve millet olma şuurunun oluşturulmasını hedefleyen kişinın Atatürk olduğunu bilmiyorsan, o taktirde nasıl bir tarihçisin sen? İngiliz'in, Yunan'ın, bilmem nice yabanın Atatürk'ten duyduğu rahatsızlık neden sende de aynen neşet ediyor? Merak ediyorum. Bilebildiğim kadarı ile şâyet yanılmıyorsam sen önce yadırganmayacak Niyazi olan adını ve Birinci olan soyadını değiştirme gereği duyarak bu tarihî isim ve sıfatlara neden ve niçin sığınmak ihtiyacını duyduğunu bir izâh et? Türk Milletinin bu büyük kahramanına karşı olmak, sana ne "Yavuzluk" ne de "Bahadırlık" gibi değerler bahsetmez bilesin arkadaş...

 

Vaktiyle birkaç eser ve romanını okuduğum ve okuyup okuyacağıma da binbir pişman olduğum ve zihniyetine uygun bazı kanallarda tarihi sakat bir okuma biçimi ve şakat bir bakış ile yorumlayan programlarını tesâdüfen de olsa izlediğim ve indi görüşlerine katılmadığım bir zatsın sen...Yayına konulan tarihî diziden sorumlu tutarak mevcut iktidardan bile hesap sorulacağı gibi pervasız bir cür'et ve cesareti göstermekten de imtinâ etmemekte.. Bu zat-ı muhteremi, milletimizi ve dizinin izleyicilerini rahatsız eden ve Atatürk'ün mânevî hatırasına saygısızlık olarak telâkki ettiğim bu yoz ve incitici çıkışından dolayı kınıyorum.

  • TOPLU REKLAMLAR
Etiketler : fevzi budak
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.