• ŞEpnolat üst

ERZURUM’DA YÜZ YÜZE EĞİTİM ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ

Malumunuz salgın nedeniyle 1,5 yıldır okullar kapalıydı. Pazartesi günü itibariyle okullar açıldı. 1,5 yıl uzun bir süre, okullardaki eksiklikler, noksanlıklar giderilmiştir, yüz yüze eğitim sıkıntısız başlayacak derken gördük ki başta Erzurum Valisi olmak üzere, herkes bu 1,5 yılı derin bir uykuda geçirmiş. 

 

Okullarda personel sıkıntısı mı dersiniz, 35 kişilik sınıflarda ders gören öğrenciler mi dersiniz, Okul bahçelerini dolduran maskesiz veliler mi dersiniz, okulu tadilatta olduğu için başka bir okula yönlendirilen ve akşam saat 20,30 ancak okulundan çıkan küçük çocuklar mı dersiniz, ne ararsanız var. 

 

Sıkıntısız başlamasını umduğumuz yüz yüze eğitim ne yazık ki Erzurum’da adeta sıkıntı yumağıyla başladı. Kimse kusura bakmasın, Sayın Vali 1,5 yıldır ne yaptınız? Okullarda tadilata ihtiyaç varsa, bu zamana kadar niye giderilmedi?  Biz Salgın nedeniyle okullarda derslik sayısı artar, sınıflara en azından havalandırma yapılır diye beklerken, eğitim başladıktan sonra tadilat yapmak da neyin nesi?  

 

Bir okulları gezin ve genelgeye neredeyse hiçbir okulun uymadığını görün. Okul giriş ve çıkışlarında Okul bahçeleri, maskesiz velilerle dolup taşıyor. Okul müdürlerine sorduğumuzda “ Güvenlik görevlimiz yok. İŞKUR veriyordu, ancak henüz vermedi, kasım ayında verecekmiş. “ yanıtını alıyoruz. Kasım ayına kadar buna göz mü yumulacak? Okulların 6 Eylül'de açılacağı bilinmiyor muydu? Neden İŞKUR planlamasını ona göre yapmadı.  Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR size bağlı değil mi? Neredeyse hiç bir okulda çocukların ateşi ölçülerek içeriye alınmıyor, haberiniz var mı?  Okullar açılmadan önce hiç mi bir toplantı yapıp koordine edemediniz? Açıkçası çok merak ettim. Eğer kasım ayına kadar böyle devam ederse, okullarda Covit 19 vakalarının görülmesi kaçınılmaz olacak, bunun sorumlusu kim olacak? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

 

Veliler okullarda hijyen ve temizlik malzemelerinin yetersiz olduğu yönünde şikayetlerde bulunuyor, hem de ilk günden, Allah aşkına hiç mi hazırlık yapılmadı? . Okul tuvaletlerinde tuvalet kağıdı, sabun, dezenfektan yetersizliğinden dertlenen veliler var. Siz gitmeseniz bile birini görevlendirip yüz yüze eğitim başlamadan bir denetim yapamaz mıydınız?  

 

Gerçekten yazık çok yazık…

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Taha Tuğlular 08 Eylül 2021 18:01

  Muhterem Kardeşim, çok güzel yazmışsınız Sağ ol var ol. Zaten ülkede eğitim yerlerde sürünüyor. Ezbere dayanan bir eğitim var. Elestirmeyen, sorgulamayan, akletmiyen, çağdaş, modern bı egitim yok ki ülkede. Çocuklara kişilik kazandiran, onları yönlendiren, kodlama yaptirabilen bir eğitim yok ki bu ülkede. Dijital çağdan uzak bi eğitim var bu ülkede. Pasif bir eğitim sisteminden bir şey olmaz ki. Bunlar kendileri aldatıyor lar. Çocuklara bir beceri kazandiramiyorlar. Yazık bu ülkenin çocuklarına. Hem de çok yazık.

 • Cengiz 08 Eylül 2021 15:43

  Sinan bey gercektekte doğru söylüyorsunuz benim kızım Mehmetçik ilk okulu 5 .sınıfta bahsettiğiniz olay orada yaşandı akşam 20.30da Çocuğunuzu zor bulduk itmisler yerlere düşmüş ne ışık var ne bir düzen hiç bir şey yok oranın müdürü ne beceriksiz insan bari sınıf sınıf çıkarır dışarı yetmemiş gibi dün mesaj attılar sabah 7.40 ta okulunuz var diye sabah gittik yanlış mesaj attıklarını ifade ediyorlar madem yanlış baştan söyleyin bari yok Çarşamba 7 40 yok salı cuma Perşembe 12.30 pazartesi 14.30 bu nasıl düzensizlik bu nasıl bir müdür anlamadım 1.5 sene yatmış okulları şimdi tadilata almışlar yazıklar olsun

 • Selçuk Yılmaz 07 Eylül 2021 21:03

  Kalemine,yüreğine sağlık.

 • nihat özdemir 07 Eylül 2021 17:40

  Tebrikler. Ayakta alkışlıyorum. Sizin gibi gazeteceiler lazım bize. Ama çoğusu yağcı. Birde şu diş hekimliğine gitseniz bir kontrol etseniz. Kİmse yok, mesaiyi 9-16 yapmışlar. Şeffaflık yok. Ranevular defterle veriliyor ta 4 ay sonraya. klinikler bom boş. Allah rızası için birde şu rektörün ihmallerini yazın. Kimse ilgilenmiyor kurumuyla.