• Büyükşehir-1
EĞİTİM Haber Girişi : 05 Mayıs 2022 12:00

Tarih Lisans Programı akredite oldu

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Lisans Programı 2 yıl süreyle akreditasyon edildi.  

ERKHABER / ERZURUM -  Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Lisans Programına; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil-Tarih ve Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 30 Eylül 2024 tarihine kadar akreditasyon verildi. Bu sonuçla birlikte Tarih Lisans Programı, Fen ve Edebiyat Fakültesi programları arasında ilk defa değerlendirilen ve ilk defa akreditasyon verilen program olma özelliğine sahip oldu. 
 

KARIŞIK

Akreditasyon öncelikli hedeflerden 
Tarih Lisans Programı bölüm başkanı ve yardımcıları ile öğretim üyesi ve öğretim elemanlarının ortak çaba ve gayretleri sonucunda bu başarının elde edildiğine vurgu yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, göreve başladıkları ilk günden itibaren üniversite yönetimi olarak akreditasyona önem verdiklerini dile getirerek: “Akreditasyon süreçleri, üniversite yönetimi olarak öncelik verdiğimiz politikalarımızdan ve hedeflerimizden birisidir. Her yıl programımızın akredite olması ve vermiş oldukları kaliteli eğitimin tescil edilmesi için yoğun gayret sarf ediyoruz. Üniversitemizin en köklü fakültelerinden Edebiyat Fakültemizin Tarih bölümünün akredite olmasından dolayı mutluluk duyuyor, diğer programlarımız gibi belirli bir kurumsal yapıya ulaşmış olmasından dolayı tüm tarih bölümü ailesini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. 
 

FEDEK hakkında 
FEDEK (Fen, Edebiyat, Fen - Edebiyat, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) farklı disiplinlerdeki Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri öğretim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, Türkiye’de Fen-Edebiyat Fakültelerindeki eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Erzurumlu Dadaş 08 Mayıs 2022 13:28

    Muhterem Cumhurbaşkanımız, her akademik yıl açılışında, dünya üniversite leri sıralamasında neden ilk; 100,200,300, 400,500. listede yoksunuz? Diyor.Evet bizde soruyoruz neden yoksunuz? Güney Kore' den her yıl 3 üniversite ilk yüze giriyor da siz neden, bırakın, 100,200,300,400 u,500' dahi neden yoksunuz,? Maaşlar dolgun, altlarınizda pahalı lüks arabalar, lojmanlarda her türlü imkan var, Ar-Ge var,teknoparklar var neden, üretim yok? Neden kendinizi yenileyip de dünya üniversiteleri arasına girmiyorsunuz? Neden,neden? Neden katma değeri yüksek teknolojik eserler üretip satıp ülke ekonomisine katkıda bulunup bu aziz milletin hayat ve refahını yükseltmiyorsunuz? Üniversitelerin asli görevi bu değil mi? Kendi aranızda yok bu alındı yok şuraya girildi diye zamanı heba ediyorsunuz. Çalışın patent alın, üretin, icat edin. Bunları yapın.

  • Memleket Sevdalısı 05 Mayıs 2022 13:42

    Bu nasıl akredite ve kaliteli eğitim ki Ermeniler hiç olmayan soykırımı 28 ülkeye varmış gibi kabul ettirdiler de biz soykırım yoktur diye tezimizi bir ülkeye kabul ettiremedik. Bu akredite başarı değil, başarı bu haklı davamızı, belgeleriyle birlikte, dünya kamu oyuna kabul ettirmektir. Bugüne kadar bu olmadığına göre, demek ki bu bölüm öyle sizin dediğiniz gibi başarılı değil. Aziz Türk milleti buna bakıyor.