• Limdaş
  • Şenpolat
  • 4
  • MADIRLI
  • Serkan Daş
  • YAĞIZTV11
  • Deneme

Pontus hikâyesi...

Ekrem İmamoğlu'nun önceki gün Karadeniz turu 23 Haziran'ın İstanbul değil, Türkiye seçimi olduğunu kanıtladı. Gösterdikleri olağanüstü ilgiyle Karadenizliler İmamoğlu'nu hedef alan çirkin ve düzeysiz kampanyaya tepkilerini gösterdiler. Hani şu PONTUS hikâyesi....

 

İmamoğlu Pontuslu ise, Karadenizli olan herkes Pontus'tur gibi tehlikeli ve telâfisi hayli zor ve içinden çıkılamaz öyle ayrıştırıcı bir söylem ortaya çıkar ki, Türk milletine yapılabilecek en büyük ihânet olarak görülür. Sâdece İstanbul'da Karadeniz sahil illeri olarak Ordu (512000), Samsun (423000), Giresun (488000), Trabzon (399000), Sinop (371000), Rize (299000), Zonguldak (123000), Bartın (98000), Artvin (84000), Düzce (48000) ve Kastamonu (554000)doğumlu toplamda 3.400.000 kişi yaşıyor. İstanbul'da yaşayan her bölge insanı gibi, Karadenizlilerin de millet ittifakına da, cumhur ittifakına da oy tercihleri elbet olacak. Ama milli ve sosyolojik vahdetimizi bozan ve vicdanları sızlatan bu çirkin iftiralar da neyin nesi oluyor? Şâyet bu hezeyânları saçanların etnik aidiyetlerine bir bakacak olursak; ki hiç gerek yok ama, herhalde en önce onlar sınıfta kalırlar gibi geliyor.

 

Bir seçim uğruna ipe-sapa gelmez bu tür tehlikeli söylemler İstanbul'da ve Karadeniz illerinde yaşayan başta Trabzon-Rize -Giresun ve Ordulular olmak üzere, tüm bu değerli vatan evlâtlarına bir saldırı olarak algılanmaz mı? Bir taraftan Lazistan, bir taraftan Kürdistan-Dersim, bir taraftan bilmem ne Pontus diyeceksiniz ve bir taraftan da Türk milletinin bölünmez bütünlüğünden tekliğinden söz edeceksiniz. Bu çiğ söylemler karşısında kim inanır sizlere efendiler? "Benim en büyük şerefim Türk olarak doğmuş olmamdır"diyen Atatürk'e de "Türk değil; Yunan'dır" yaftasını yapıştıran zihniyet aynı zihniyet, kafa yine aynı kafa değil midir?

 

Anadolu vatanlaşmadan önce bu toprakların adı Bizans hakimiyetinde Diyâr-ı Rum'du. Karadeniz' de Pontos devleti vardı, Doğu'da ve Anadolu'nun değişik yerlerinde Ermenler, Gürcüler ve daha nice nice kavimler yaşıyordu. Bu suçlayıcı ve seviyesiz düşük ayırımcılıkla coğrafyadan vatan yaptığımız, mührümüzü vurarak Türk yurdu yaptığımız bu topraklarda şimdi ne yapacağız. Doğum yerlerine göre etnik tasnife mi gideceğiz. Unutmayın Cihân padişâhı Sultan Kanuni Süleyman da Trabzon doğumlu ve suçlanan İmamoğlu'nun hemşehrisi... Gülünç oluyorsunuz beyler...Biraz tarih okuyun ve biraz millì şuur sahibi olun. Lütfen aklımızı başa devşirelim ve akıllı olalım. Ülkesi ve yedi coğrafî bölgede yaşayan tüm insanı ile hep birlikte bölünmez Türk milletiyiz biz...

 

Ne diyor Atatürk; "Türkiye Cumhuriyeti"ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir. Milletin temeli de kültürdür." Sözün bittiği yer... Artık gevezelik yapmayalım... Bilerek veya bilmeyerek yaptığınız her boşboğazlıkla bu ülkeye verdiğiniz zarar büyük olur. Zirâ; "Attığınız her taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez."

  • TOPLU REKLAMLAR
Etiketler : fevzi budak
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.