Memet Aca'nın dev yatırımı için ilk harç atıldı

ERKHABER / ERZURUM - Son yıllarda medya, lojistik, inşaat ve enerji sektörlerinde yaptığı yatırımlar ve istihdama sağladığı katkılarla adından söz ettiren Erzurumlu iş insanı Memet Aca, memleketine verdiği yatırım sözünü tutmak için bir adım daha attı. Memet Aca, Aziziye ilçesinde yaptırılacak olan ACA Erzurum Thermal & Spa için bir temel atma töreni düzenlendi. Yoğun katılımla gerçekleşen temel atma töreni ile çok sayıda istihdamın planlandığı termal otelin temeli atıldı. 

Erzurum’un merkez ilçelerinden Aziziye’de, iş insanı Memet Aca tarafından yatırımların artırılması ve bölgedeki turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla, 100 odalı ve 160 yatak kapasiteli beş yıldızlı termal otel inşa edilmesi için bir adım daha atıldı. 12 bin 500 m²’lik bir kapalı alan üzerinde yer alacak ACA Erzurum Thermal & Spa; uluslararası standartlarda tasarlanmış 8 suit, 1 kral dairesi olmak üzere toplam 100 oda ve 160 yatak kapasitesi ile misafirlerini ağırlayacak.

detail-photo-fancybox-0

TEMEL ATMA TÖRENİNE BİRÇOK SİYASETÇİ KATILDI

Erzurum'un Aziziye ilçesinde düzenlenen temel atma töreni, bölge halkı ve iş dünyasının büyük ilgisiyle coşkuyla gerçekleşti. Tören, iş insanı Memet Aca, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti MKYK Üyesi Erzurum Milletvekili Abdurrahim Fırat, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl jandarma Komutanı Jandarma Albay İlker Şimşek, MHP İl Başkan Yardımcısı Cihan Aksakal, Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, Aziziye kaymakamı Abdulkadir Çelik ilçe belediye başkanları ile siyasi partilerin temsilcileri ve birok yerel bürokratın katılımıyla yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından, protokol konuşmaları ve proje sunumuyla devam etti.

Erzurum'un turizm potansiyeline olan inancını ve yatırımlara verdiği önemi vurgulayarak, böyle bir projeye destek vermekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Aca, “Burayı bundan sonra Erzurum’un batıya dönen yüzü olarak dünyaya duyaracağız. Tesisin ülkemize, memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

detail-photo-fancybox-1

SEKMEN: BU YATIRIM ŞEHRİMİZE BÜYÜK BİR DEĞER KATACAKTIR

Törende konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Şehirler özel sektör yatırımları ile güçlenir ve büyür. Bugün burada çok arzu ettiğimiz termal otel ve tır parkının şehrimize ve ilçemize daha büyük bir değer katacaktır. Bu vesileyle yatırımcımız Memet Aca’ya teşekkür ediyoruz." dedi.

Belediyenin mihmadarlığında ilçeye kazandırılan ACA Erzurum Thermal & Spa yatırımının temel atma coşkusunu hep birlikte yaşadıklarını dile getitren Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, "Bu görkemli yatırım sayesinde termal potansiyelleri meşhur olan Aziziye ilçemiz termal sağlık turzim merkezi olma hedefine yepyeni bir ivme ve boyut kazandıracaktır." dedi

detail-photo-fancybox-3

"Biz Erzurumlu Erzurum’da kalacak şekilde yatırımlar yapmalıyız" diyen AK Parti MKYK Üyesi Erzurum Milletvekili Adayı Abdurrahim Fırat, "Şuan da 1,5 milyon Erzurumlu dışarda yaşamaktadır. Maalesef Erzurum’da yetişen iş insanları Erzurum’a yatırım yapmıyor. Bu anlamda Memet Aca’nın yatırımı ile bunun da yolu açılacaktır."ifadelerini kullandı.

 

KAMİL AYDIN: MEMET ACA'LARIN SAYISINI ARTIRMAMIZ LAZIM

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın ise "Bu şehir çok önemli şahsiyetler yetiştirdi. Siyasette, bürokraside, yerel yönetimlerde, askeri hizmetlerimizde yetiştirdi, işadamlarımız da oldu ama aidiyetlik konusunda ya da dönüp hep Erzurum'u uzaktan sevmektense, çorbada tuz misali 'ben ne yapabilirim' diye düşünenlerin sayısı biraz az oldu. Gerçekten bu şartlarda bizim de gayretimizde burada yatırım yapanların ağır bedellerini hafifletmek adına özellikle bu 6'ncı bölge dilimize pelesenk oldu, yakaladık yakasından bir türlü bırakmayacağız Allah'ın izniyle. Çünkü Mehmetler'in Memet Aca'ların sayısını artırmamız lazım. Sıla-i Rahim diye geldi ama inşallah kalıcı olacak. Yatırımını genişletecek, büyütecek biz de sahip çıkacağız, Türkiye'nin her yerinde de konuşacağız. Erzurum en büyük ihtiyacı, göçü önlemek adına bu tür yatırımları desteklemek gerekiyor. Duyuyorum, Erzurum'un falanca ilde şu kadar nüfusu öar, filanca ilde şu kadar Erzurumlu var diye anlatıyorlar marifetmiş gibi. Duyunca hakikaten üzülüyorum. Erzurum, Erzurum'da nüfusunu dikkate almamız lazım. Nüfusu burada tutma adına, böylesi yatırımları, rengine, tonuna bakmaksızın, kim yaptıysa Allah razı olsun deyip yanında olmamız lazım. Memet Bey burada 200 kişiye istihdam sağlayacak. Allah ondan bin defa razı olsun. İyi ki varsınız diyorum" dedi. 

YATIRIM PROJESİ TURİZM POTANSİYELİNİ ÖNE ÇIKARACAK

Erzurum'un termal su kaynaklarına sahip olması, otelin bu bölgede inşa edilmesine yönelik önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda, Erzurum'un kış turizmi potansiyelinin yanı sıra, termal turizmle de ön plana çıkarması beklenen bu tesis, şehrin turizm çeşitliliğine katkı sağlayacak.

detail-photo-fancybox-4

Beş yıldızlı termal otel projesinin, çevre ve doğal güzelliklere duyarlı bir yaklaşımla tasarlandığı ve inşa edileceği de açıklandı. Çevre dostu teknolojilerin kullanılacağı bu tesis, çevre kirliliğine en az düzeyde etki ederek, doğal güzelliklerin korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Aynı zamanda, bölgeye istihdam yaratması ve ekonomik canlanmaya destek olması beklenen otel projesi, yerel halk tarafından da olumlu bir şekilde karşılandı.

Temel atma törenine, Erzurum'un yerel yöneticileri, iş dünyasının önde gelen isimleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar yoğun bir katılımla destek verdi. Törende duyulan coşku, bölgedeki turizm potansiyeline ve projenin önemine vurgu yaparak, Erzurum'un geleceğine dair umutları güçlendirdi.

detail-photo-fancybox-5

300 m²’lik kadın ve erkek havuz alanlarına ek, içerisinde 15 m²’lik havuz, mutfak ve dinlenme alanları bulunan 8 aile kabini, sauna, Türk hamamı ve masaj odaları bulunan sağlık kulübü ile otel, rahatlatıcı bir dinlenme deneyiminin yanı sıra spor ve eğlence aktiviteleri de vaat ediyor.

Otelde ayrıca 1000 m²’lik açık alanda düğün, nişan gibi organizasyonlar için avlu bahçe, restoran, kurumsal etkinlikler ve toplantılar için 500 kişilik çok amaçlı bir salon, çocuk kulübü bulunuyor.

detail-photo-fancybox-6

Şehir merkezine 20 km, havalimanına 8 km, Palandöken Kayak Merkezi’ne 25 km uzaklıkta olan ACA Erzurum Thermal & Spa; iş seyahati, kültür, sağlık veya kayak turizmi için bölgeyi ziyaret edecek yerli ve yabancı tüm misafirlere dört mevsim benzersiz bir konaklama deneyimi sunacak.

detail-photo-fancybox-7

Otel projesine ek olarak, uluslararası yolculuk yapan tır şoförlerinin konaklayacağı misafirhane, restoran, yük indirme ve bindirme rampaları ile 3 antreponun yer alacağı 70 tır kapasiteli lojistik merkezinin yer aldığı bir sosyal tesis de hizmete girecek.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Erzurum'un turizm sektörüne yeni bir ivme kazandırılması ve bölgenin termal turizmde önemli bir merkez haline gelmesi bekleniyor. Memet Aca'nın liderliğinde hayata geçirilen bu yatırım, Türkiye'nin turizm sektöründe de önemli bir adım olarak kayıtlara geçecek.

detail-photo-fancybox-8

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.