• Büyükşehir-1
GÜNCEL Haber Girişi : 12 Mayıs 2023 18:18

Güven: Bilimsel Eczacılığın 184. Yıldönümü kutlu olsun...

Güven: Bilimsel Eczacılığın 184. Yıldönümü kutlu olsun...
13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Abdullah Caner Güven, Bilimsel Eczacılığın 184. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

ERKHABER / ERZURUM - 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Abdullah Caner Güven, Bilimsel Eczacılığın 184. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bu yıl bilimsel eczacılığın 184. Yıldönümünü buruk bir şekilde kutladıklarını belirten Güven, ‘’ Pandemi döneminde de olduğu gibi ihtiyaç duyulan her noktada, her zaman kesintisiz hizmet sunan, derde derman olan eczacılar meslek yeminlerine hep sadık kalacaktır’’ dedi.

KARIŞIK

 

Güven yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi;

 

 

‘’14 Mayıs 1839 tarihinde Sultan II. Mahmud tarafından Galatasaray’ da kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane (Askeri Tıp Okulu) bünyesinde açılan Eczacılık Sınıfı ile ülkemizde bilimsel eczacılığın ilk temelinin atılışının bu yıl 184. Yıldönümünü buruk bir şekilde kutluyoruz.

 

 

DEPREM FELAKETİ SÜRESİNCE KESİNTİSİZ VE ÜCRETSİZ HİZMET SUNDUK

 

Bilimin ışığında, toplumun hizmetinde, sağlığı önceleyen bir anlayışla geçen 184 yılın ardından Şubat Ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli yüzyılın deprem felaketinde eczacılar bir kez daha görevlerini yerine getirdi, meslek yeminlerinin gereğini yaptı. Depremin üzerinden 24 saat dahi geçmeden hazırlıklarını tamamlayarak yola çıkan 13. Bölge Erzurum Eczacı odası ve hitap ettiği 7 ildeki (Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır ve Kars) eczacılar temel yaşam malzemeleri, ilaç, tıbbi malzeme, mamanın yanı sıra gıda ve barınma malzemelerini Adıyamana taşıdı. Adıyamanda odamızca kurulan sahra eczanesi, Türk Eczacıları Birliği gezici eczaneleri, bölge eczacı odalarımızla birlikte kurulan sahra eczanelerinin sayısı 26’yı aştı. Sadece bölge eczacı odamız değil, Türkiyedeki 54 eczacı odası ve 4 bini aşkın eczacı, eczacılık fakültesi öğrencisi ve eczane teknisyeni, Türk Eczacıları Birliği koordinasyonu ile deprem bölgesine hareket ederek 74 gün boyunca kesintisiz ve tamamen ücretsiz hizmet sundular. Sadece bölgeye giderek hizmet veren değil, bulundukları illerde koordinasyon sağlayan, maddi ve fiziki bağışta bulunan eczacıların katkısı ile bu hizmet tamamen ücretsiz ve gönüllü bir şekilde yürütüldü. Kamu hizmeti sunan meslektaşlarımız da bu büyük hizmetin birer parçası oldular. Meslek yeminlerinin gereğini yerine hakkı ile getiren eczacılarımıza şükran borçluyuz. Milletçe, 7den 70e, gencinden yaşlısına, her bir vatandaşımızın tam bir seferberlik ve fedakârlık örneği sergilediği bu felakette üzerimize düşeni hakkı ile yapmak tek hedefimiz oldu. Kurduğumuz sahra eczanelerinde halkımıza sadece ilaç değil, gönüllü eczacılarımız ve yüce gönüllü milletimizce gönderilen her türlü yardım malzemesini ulaştırmak için yoğun bir çaba harcandı.

 

 

Bu yıl bilimsel eczacılığın 184. Yıldönümünü buruk bir şekilde kutluyoruz. On binlerce kaybımızın içinde meslektaşlarımız, öğrenci kardeşlerimiz ve eczanelerimizde bizlerle birlikte alın teri döken teknisyen kardeşlerimiz de vardı. Hayatını kaybeden meslektaşlarımızın bizlere emaneti olan milletimize bu sorumluluk duygusu ile hizmet vermek bizim için büyük bir onur ve gurur vesilesi oldu.

 

Pandemi döneminde de olduğu gibi ihtiyaç duyulan her noktada, her zaman kesintisiz hizmet sunan, derde derman olan eczacılar meslek yeminlerine hep sadık kalacaktır.

 

 

YERLİ VE YENİLİKÇİ İLAÇ TEKNOLOJİLERİNİ DESTEKLİYORUZ

 

Küresel boyutta yaşadığımız Covid-19 pandemisi, aşılama süreci, ardından yaşanan ekonomik çalkantılar ve ilaç yoklukları bize artık güncel bir planlama metodu geliştirmemiz ve yeni ilaç teknolojileri geliştirmemiz gerektiğini haber veriyor. Biyolojik ajanlar, kişiye özgü ilaçlar ve ilaç teknolojisindeki gelişmelerin bir parçası olmak artık kaçınılmaz olmuştur. En ucuz ilacın erişilebilir ilaç, en pahalı ilacın ise erişilemeyen ilaç olduğunu her fırsatta ifade ettik. Eczacılık Fakültelerinin sanayi ve sektör paydaşları ile birlikte yenilikçi ve öncü moleküller geliştirmesi, ilaç teknolojisinde küresel değer taşıyan atılımlar yapmasını istiyor ve destekliyoruz. Sağlıkta uzun soluklu, kalıcı, bilimsel ve ekonomik açıdan anlamlı değerler taşıyan yatırımlar ülkemizi sağlıkta söz sahibi yapmakla kalmayacak, sağlık için ayrılan bütçenin daha efektif kullanılmasını ve sosyal devlet ilkesinin bir gereği olan sağlık hizmetine ücretsiz erişim hakkının tesis edilmesini sağlayacaktır. Tam da bu noktada ihtiyacın üzerinde açılan eczacılık fakültelerinin bilimsel çalışmalara yönlendirilmesini, klinik araştırma merkezlerinin kurulmasını ve sağlıkta uzun soluklu projeksiyonlara ve planlamalara uygun bir kontenjan sayısı ile daha nitelikli eczacıların mezun edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ

 

Bütün meslektaşlarımızın ve meslektaş adaylarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık gününü kutluyor, insanın ve hayatın olduğu her yerde ilaç ve sağlık hizmeti sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz’’

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.