• Büyükşehir-1
KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 03 Ekim 2021 01:43

Geleneksel Türk Oyunları programı renkli görüntülere sahne oldu

Geleneksel Türk Oyunları programı renkli görüntülere sahne oldu
Erzurum Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği 5. Geleneksel Türk Oyunları renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

ERKHABER / ERZURUM - Erzurum Büyükşehir Belediyesinin organize ettiği 5. Geleneksel Türk Oyunları renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
5. Geleneksel Türk Oyunları Şöleni’ne Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KARIŞIK

 

 

Protokol Erzurum Obasına gelişte güreşçiler ve atlı spor kulübü ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi tarafından karşılandı. Erzurum’da kız isteme töreni yapıldı, ardından da bahşişler verildi. Davetliler kendilerine hazırlanan oba çadırında kendilerine sunulan ikramlardan yediler ardından da hep birlikte oba gezisi yapıldı.
5.Geleneksel Türk Oyunlarına aşıkların atışmaları, Erzurum’a özgü kavurga pişirilmesi, ocakta mısır patlatılması, kalay yapılması, güreş gösterileri ve şenlik alanında birçok etkinlik yapıldı.

 

 

"Milletleri millet yapan değer yargıları unutulmasın"
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yaptığı açıklamada, “Milletleri millet yapan değer yargıları unutulmasın, gençliğimiz tarafından sevilsin, günümüzde profesyonel spor dalları da elbette çok önemli ama bunun yanında da geleneğimiz olan bu tür etkinlikleri de unutmayalım. Vatandaşlarımız çok büyük ilgi gösterdiler” dedi.

 

 

Erzurum Valisi Okay Memiş ise, “Sporun her alanında Erzurum tam bir spor kenti durumunda, iki bin rakımda kurulan Yüksek İrtifa Kamp Merkezlerinin bulunmasıyla, Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinin birisi konumunda bulunmasıyla, geleneksel oyunlarıyla da büyük bir farkındalık oluşturuyor.

 

 

Türkiye’de başka bir ilde bu kadar FİFA standartlarına sahip bir kent olduğunu düşünmüyorum, geleneksel oyunların organize edildiği bir başka il az bulunuyor, organize edilen bu şenliğe emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Cirit gösterileri, günümüz edebiyatçılarının maketlerinin canlandırılması, çadırların önünde kazanlarda pişirilen mısır, kavurga, hedik, bulgur, pilav obaya gelen vatandaşlara ikram edildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Memleket Sevdalısı 15 Aralık 2021 23:34

    Adamlar,bilişim, bilim,teknolojiyle uğraşıp Katma değeri yüksek eserler icat edip bunu her geçen gün durmadan geliştiriyorlar, satıp ülkelerine milyar dolarları getirip refah seviyelerini artırıyor lar,huzur içinde yaşıyorlar.Biz de attan,ottan medet umuyoruz. Aradaki fark çok açık.