• Büyükşehir-1
EĞİTİM Haber Girişi : 12 Ekim 2021 12:34

ERZURUM'DA OKULLARDAKİ PERSONEL SIKINTISI DEVAM EDİYOR

Yüz yüze eğitim başlamasının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen, okullardaki personel sıkıntısı devam ediyor.

ERKHABER / ERZURUM - Erzurum'da okullardaki personel sıkıntısı devam ediyor. Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen sıkıntı hala çözülemedi.Velilerin tedirgin, öğretmen ve okul yöneticilerinin çaresiz bekleyişi sürüyor. 

KARIŞIK

 

Yüz yüze eğitim başlamasının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen, okullardaki personel sıkıntısı devam ediyor. Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha büyük önem taşıyor. 

 

“PERSONEL AÇIĞI GİDERİLMEDİ”

Eğitimcilere gösterilen Aşı ve PCR testi hassasiyetinin aynı şekilde temizlik, yardımcı personellerin istihdam edilmesinde de gösterilmesi gerektiğini ifade eden okul yöneticileri; “Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir. Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler,okul aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Erzurum'un ekonomik durumu ortada. Okul aile birlikleri yeterli bütçeyi toplayamıyor. Dolayısıyla TYP kapsamındaki geçici istihdamla çalıştırılan personel dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş durumda." dediler.

 

Okul yöneticileri TYP kapsamında .bu yıl Erzurum geneline 400 personel ayrıldığını belirterek, " geçmiş yıllarda sadece Yakutiyle bölgesine bu rakam ayrılmıştı. Şimde Yakutiye bölgesine sadece 60 personel düşecek. Bu şartlarda eğitim sağlıklı bir şekilde sürdürmekte oldukça zorlanacağız" dediler. 

 

OKULLARIN ÖDENEĞİ OLMADIĞI İÇİN SORUN HER SENE DAVAM EDİYOR

Eğitim Uzmanları, TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir." diyorlar... 

 

İSTENMEYEN SONUÇLARA YOL AÇIYOR

Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar; " personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir. Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir” diyor. 

 

 

AYDEMİR SORUNU BAKANA TAŞIMIŞTI. 

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim  Aydemir 8 Ekim'de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i TBMM’deki çalışma ofisinde ziyaret ederek, Erzurum'da okullardaki personel sıkıntısı Bakana iletmişti.  Bakan Bilgin de  talebin karşılanacağını söylemişti.  

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.