EKONOMİ Haber Girişi : 09 Eylül 2021 11:57

DAİB heyeti, Bakan Muş ile görüştü...

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’u makamında ziyaret etti.

ERKHABER / ERZURUM - DAİB Başkanı Ethem Tanrıver ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’u makamında ziyaret etti. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Birlik ve bölge ihracatının durumu ilgili detaylardan bahsederek, Bakan Mehmet Muş'a ihracata ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini aktardı.

KARIŞIK

Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş'a ihracatçı firmaların yaşamış oldukları sorunlara ilişkin detaylı bir rapor sunulan ziyarette, Başkan Tanrıver, özelikle bölge ülkeleriyle ticari ilişkilerin daha da iyileştirilmesi yönünde çalışmaların ve resmi temasların daha da arttırılması ve özellikle Irak, Azerbaycan-Nahçıvan tarafından firmalara uygulanan yüksek vergi ve alınan muhtelif diğer ücretlerin kaldırılması yönünde girişimde bulunulması talep edildi. Bunun yanında, KDV iadesi ödemelerinde yaşanan gecikmeler, ihracat bedellerinin yurda getirilmesi uygulamasında yaşanan sorunlar ve cezalar, yurtdışı lojistik maliyetlerin yüksekliği, Erzincan ve Sırnak’ta DTS ofisi açılması, Habur gümrüğünde, un ihracatında araç başına alınan analiz ücretinin beyanname başına alınması, Şırnak ilinde A2 belgesi ile taşımacılık yapan firmaların sorunları, Sarısu STM ve Sınır Ticaret Merkezlerinin durumu, navlun desteğinin Doğu Anadolu Bölgesi özelinde genişletilmesi ve diğer birçok sorun ve çözüm önerileri yanında ihracatçıların talep ve beklentilerini iletti...

Başkan Tanrıver, ziyaret kapsamında ayrıca, ihracatçılara daha iyi hizmet vermek için DAİB'in yapımı tamamlanan yeni hizmet binası açılışı ve ihracat rakamları aylık açıklama töreninin birlikte gerçekleştirilmesi ve akabinde bölge illeri gezisi düzenleyerek sorunları yerinde göreceği bir bölgesel gezi programı gerçekleştirilmesi yönünde Bakan Muş'u Erzurum'a davet etti.  

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.