• Büyükşehir-1
SİYASET Haber Girişi : 02 Ağustos 2022 14:15

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erzurum'da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf ziyareti, TBMM Grubu toplantısı, MYK toplantısı ve kanaat önderleri toplantısı için 120 milletvekili ve parti yöneticileriyle birlikte Erzurum’a geldi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erzurum'da

 

KARIŞIK

ERKHABER / ERZURUM - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf ziyareti, TBMM Grubu toplantısı, MYK toplantısı ve kanaat önderleri toplantısı için 128 milletvekili ve parti yöneticileriyle birlikte Erzurum’a geldi.

Kılıçdaroğlu ve parti heyeti, önce Erzurum Kongre Müzesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından Kongre Caddesi üzerindeki esnaf ile bir araya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu, esnafın sorun ve taleplerini dinleyerek çözüm önerilerini anlattı.

 

 

"HERKES 10 MAAŞ ALIRKEN, BİZ EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNİYORUZ"

Bir yaşlı kadın Kılıçdaroğlu’na; “Benim çocuklarımı kimse işe almıyor. Çalmaya, çırpmaya kimsenin hakkı yok. Beşli çeteler yerken, herkes 10 tane maaş alırken biz bir tane emekli maaşıyla geçiniyoruz. Allah kabul eder mi bunu? Vicdanı olan bir insan bunu kabul edemez” dedi. Kılıçdaroğlu’nun dükkanına girdiği Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, boş tezgâhını göstererek, “Tezgahımıza et koyamıyoruz. Niye? Devlet 92 liraya hayvanı kesiyor. 83 liraya kıyma satıyor. Bu kimin cebinden çıkıyor, bizlerin cebinden çıkıyor” diye konuştu.

 

Bir giyim esnafı Kılıçdaroğlu’na; “Şu anda eski birikimler gidiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, esnafın orta sınıf olduğunu ve ayakta kalması gerektiğini dile getirerek, “Siz perişansanız, vatandaş haydi haydi perişandır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Buraya 128 milletvekili ile geldik.  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ile 128 milletvekili ile giden hiçbir parti yoktur. Biz Erzurum’a Erzurumlular ile kucaklaşmak için geldik, helalleşmeye geldik. Moralinizi bozmayın” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’nun sorunlarını soruduğu tesisatçı ise gelirlerinin giderlerini karşılamadığını dile getirerek, “Zor yani işler. Gelir giderlerimizi neredeyse karşılayamıyoruz. Bir önceki yılı arar olduk. Bir önceki yıl da bizim şikayetlerimiz vardı ama bu sene aşırı derece fazlalaştı. İnşallah iyi olur. Umudumuz var. Umutsuz değiliz” dedi.

Tesisatçı dükkanındaki yaşlı müşteri ise Kılıçdaroğlu’na, “Bu Suriyeliyi, muriyeliyi de hiç kabul etmiyorum. Misafirliğin de bir müddeti olur, bir sayısı olur. O halde, çok uzun zamandır bizleri rahatsız ediyorlar” dedi.

Yöresel ürünler satan bir dükkanda ise esnaf, “Şu anda Türkiye kentsel dönüşüme girmiş. Rant üstüne rant. Birileri alıyor” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Ben o rantiyelerin hepsini biliyorum. Beşli çeteleri biliyorum. Sen hiç meraklanma” diye konuştu.

 

KASAPLAR ODASI BAŞKANI EJDER: GÖRÜYORSUNUZ TEZGAHIMIZ BOŞ

Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, dükkanına giren Kılıçdaroğlu’na, dolaplarının boş olduğunu gördü.  Ejder, dertlerinin çok olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

Erzurum’da dert çok. Biliyorsunuz Erzurum hayvancılığın ana merkeziydi. 2000’den evvel. Erzurum dediğiniz zaman Türkiye akla gelirdi, hayvancılıkta. Türkiye’yi Suudi Arabistan’ı beslerdik. Kuveyt, İran’ı beslerdik. Ama şimdiye gel. Biz dışarıdan etimizi temin ediyoruz. Erzurum’da maalesef yok. Diyorlar Erzurum birinci, ikinci sırada. Gelsinler bana anlatsınlar onu. Hayvan kesilmiş, sistemden düşmemiş. Kurban Bayramı’nda kurbanlar kesildi, sistemden düştü mü? Düşmedi. Bunun için, hayvan varlığı Erzurum’da çok fazla görünüyor. Bakın benim tezgahım, Erzurum’da bir numara tezgahtır. Tezgahımıza et koyamıyoruz. Niye? Devlet 92 liraya hayvanı kesiyor. 83 liraya kıyma satıyor. Bu kimin cebinden çıkıyor, bizlerin cebinden çıkıyor. Biz tezgahımızda 10-20 kilo et satamıyoruz. Lokantalarımız olmasa, biz dükkanı kapatacağız Sayın Genel Başkanım. Lütfen bunları Meclis’te dile getirin.

Ejder, tezgahının boş olmasına rağmen dükkanına 5 bin lira elektrik faturasının geldiğini kaydederek, “5 bin lira elektrik parası gelmiş, tezgah boş. Dolu olduğu zaman ne gelecek? Aşağı yukarı 15- 20 bin lira. Burası ufak bir kasap dükkanı, fabrika değil burası” diye tepki gösterdi. Ejder, doğalgaz faturasının da 400 lira geldiğini söyleyerek, “Biz neyin peşindeyiz ya. İnşallah iktidara gelirsiniz” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Beraber çözeceğiz” karşılığını verdi.

“ALLAHTAN KORKUYORUM, OYUMU SİZE VERECEĞİM”

 Genç bir esnaf ise Allah’tan korktuğunu ve ülkenin geldiği durumu gördüğünü ifade ederek, “Allah’tan korkuyor musunuz? 50 yıl sonra hiçbirimiz burada olmayacağız, hepimiz o toprağın altında olacağız. Ben korkuyorum. Oyumu da size vereceğim. Hem de gönül rahatlığı ile vereceğim” diye konuştu.    

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, son olarak Kongre Kitap Kafeyi ziyaret ederek esnafla sohbet etti.

CHP'nin TBMM Grubu toplantısı Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde yapılacak. CHP MYK de Erzurum'da toplanacak. Daha sonra kentin kanaat önderleri bir araya gelinecek. 

KAYNAK: ANKA HABER AJANSI

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Dadaş Eşref 05 Ağustos 2022 10:44

    Görkemli bir karşılama idi. Ülke tüm olarak bugünkü durumdan şikayetçi. Hayat pahalılığı halkı canından bezdirdi. Halk arayış içinde idi, bunu da buldu. Halk çözüm CHP diyor, bu da büyük bir farkla gerçekleşecek. Artık taze kan gerektiğini milletimiz anladı. Milletimiz şu anda iyi idare edilmediğini görüyor. Halk 20 yıl padişahlar bile kalmadı diyor. Yeter artık diyor. Halk ne hale geldik ki Ukrayna' dan gelecek buğday gemisini bekliyoruz diyor. Demek ki ülke iyi yönetilmiyor. Halk CHP diyor, hayırlı olsun.