• Kaleblokbimss1
 • Şenpolat
 • 4
 • GÖZNURR
 • MADIRLI
 • Limdaş
 • Serkan Daş
 • YAĞIZTV11

"Anadolu Destanı" adlı Halk Dansları Tiyatrosu, Erzurum'la buluşmaya hazırlanıyor

"Anadolu Destanı" adlı Halk Dansları Tiyatrosu, Erzurum'la buluşmaya hazırlanıyor

 • 15 Aralık 2017 14:42
 • A
 • A

ERKHABER / ERZURUM - Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yakutiye Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu “Gençlik Sahne” bu yıl bir ilke imza atıyor. Yaklaşık 50 kişilik kadrosu ile hazırlanan “Anadolu Destanı” Halk Dansları Tiyatrosu 17 Aralık’ta Atatürk Üniversitesi Nenehatun Kültür ve Gösteri Merkezi'nde seyirciyle buluşacak. Yönetmenliğini Ferhat Raşit Kına'nın yaptığı oyunda 13 Halk oyunu Yusuf Can Özpolat eğitmenliğinde hikâyesiyle birlikte milli mücadele konularını ele alacak. 
"Anadolu Destanı" adlı Halk Dansları Tiyatrosu, Erzurum'la buluşmaya hazırlanıyor. Milli Mücadele destanının anlatılacağı oyunda, halk oyunları adeta dile gelecek. Oyunun yönetmenliğini yapan Ferhat Raşit Kına, "Yaklaşık beş yıldır çeşitli sivil toplum kuruluşları adına yaptığımız çalışmaları bu yıldan itibaren profesyonel yönetim ve kadrolarla ileriye taşımayı düşünüyoruz" dedi. Erzurum'un en kalabalık kadrosuna sahip tiyatronun bu organizasyonla yine Erzurum'da bir ilke imza atmış olacağını kaydeden Kına, "Oyunumuz bir nevi halk oyunlarımızın dili olacak, sesi ve sözü olacak" ifadesini kullandı.
ERZURUM'UN EN KALABALIK KADROSU
Şehrin en kalabalık kadrosuna sahip olduklarını ve bu hususta Atatürk Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinden gönüllü arkadaşlarla çalıştıklarını kaydeden Yönetmenr Ferhat Raşit Kına, "Yaklaşık 3 ay süren eğitimlerimizde genel tiyatro eğitimi, dans eğitimlerinden başarılı olanlarla “Anadolu Destanı “ oyunumuzu hazırladık. Oyunumuza destek veren Spor İl Müdürüne, Yakutiye Halk Eğitim Merkezi Müdürüne ve her konuda desteğini bizden esirgemeyen Yakutiye Gençlik Merkezi Müdürü Zülküf Yılmaz'a teşekkür etmeden geçemeyiz" diye konuştu. Ekipte bulunan herkesin tiyatroya ve sanata gönül vermiş isimlerden oluştuğunu ve her birinin birer cevher kıymeti taşıdığını söyleyen Ferhat Raşit Kına, "Arkadaşlarımız bu oyun için inanılmaz bir hazırlık dönemi geçiriyorlar. Fedakarlık ediyorlar, yoruluyorlar, kıymetli zamanlarından harcıyorlar. Yani herşeyi sanat için, tiyatro için ve herşeyden önemlisi de, sahneleyeceğimiz ve çok ulvi bir anlam taşıdığına inandığımız bu oyun için... Bu yüzden her birine de ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.
FERHAT RAŞİT KINA, OYUNU ANLATTI
"Anadolu Destanı" adlı tiyatro oyununun, Erzurum'daki sanatsal etkinlikleri taçlandıracağını dile getiren Ferhat Raşit Kına, "Biz bu oyunda Anadolu'daki karakterleri anlatmaya çalıştık. Mesela çok ünlü sarı gelin türküsün hikayesini, o dönem insanını, yaşayış tarzını, özel günlerini örneğin düğünleri anlattık. Daha sonra o dönem aşklarını Islam Bey ve Zekiye ile yansıttık. O dönemin asıl kahramanları olan Nene Hatun, Kara Fatma, Kazım Karabekir ve Atatürk'ün hikayesini anlattık. Adı sanı duyulmamış ancak Milli Mücadele için büyük fedakarlıklar yapan kahramanları, Arhavelli İsmail gibi onun hikayesini Karadeniz horonuyla onların kültürüyle anlattık. Bunların hepsini halk oyunlarıyla tiyatroyu harmanlayarak yaptık." ifadelerini kullandı.

 • TOPLU REKLAMLAR