GÜNCEL Haber Girişi : 12 Aralık 2016 19:31

SEKMEN, HAYVANCILIK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ…

Erzurum Ticaret Borsası öncülüğünde gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de hazır bulunduğu Erzurum ilindeki Hayvan yetiştiricileri ,üreticileri ve satıcılarının sorunlarına yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıda bir çok ko

ERKHABER / ERZURUM-Erzurum Ticaret Borsası öncülüğünde gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de hazır bulunduğu Erzurum ilindeki Hayvan yetiştiricileri ,üreticileri ve satıcılarının sorunlarına yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıda bir çok konu ele alındı.

Erzurum Ticaret Borsası konferans  ve  salonunda gerçekleştirilen hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm yolları toplantısı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu ile  sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını ev sahibi sıfatı ile Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu’nun yaptığı toplantıda sektör temsilcilerinin sorunları tek tek ele alındı.

Başkan Hınıslıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında önceki akşam İstanbul’da gerçekleştirilen ve 36 ‘sı polis olmak üzere 8 sivil vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 100’ün üzerinde yaralının bulunduğu menfur saldırıyı bir kez daha lanetleyerek, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 80 milyonunun birlikte  olduğunu ve ülkemizi bölmeye hiç kimsenin  gücünün yetmeyeceğini belirterek başladı.

” Başkan Hınıslıoğlu, TOBB olarak hayata geçirdiğimiz , Ziraat Bankası ve Denizbank ile yapılan protokol ile “ TOBB Nefes Kredisi’ni hayata geçirdiklerini belirterek, Erzurum Ticaret Borsası olarak bizde Erzurum’da Kobilerin Finansmana erişimde yaşadıkları sıkıntıları hafifletmek için, TOBB , Oda ve Borsalar olarak Mevduatlarımızı üyelerimize kredi olarak kullandırmak için harekete geçtik. Kredi Garanti Fonu (KGF)’nin teminat desteği ile  TOBB üyesi  KOBİ’ler yıllık yüzde 9.90 aylık yüzde (0,825) faiz oranı ile 12 ay eşit taksitli vadeli TOBB Nefes Kredisinden yararlanabileceklerini  vurguladı”.

 Başkan Hınıslıoğlu daha sonra Erzurum ilindeki hayvancılık sektörünün içerisinde bulunduğu darboğazın aşılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek”  Devletimizin hali hazırda sunduğu teşviklerin yeteri kadar kullanılmadığını ve kullanılmamasındaki en önemli etkenin de  proje hazırlanmaması olduğu bilinmektedir. Ancak Borsa olarak tüm esnafımızın projelerine hem Borsa olarak hem de ABİGEM olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu türlü Teşvikler her zaman ele geçmez. Cazibe Merkezi teşviki de süreli olduğunda bir an evvel  yararlanılmasında fayda vardır.” Şeklinde konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise ,Hayvancılık Sektörünün sıkıntılarını yakından takip ettiklerini, öncelikli işlerinin de hayvancılık sektörünün sorunlarını çözmek olduğunu belirtti.

Başkan Sekmen “ Başta Modern Hayvan Borsası olmak üzere Şehrin 4 noktasına 300 ahır projesini hayata geçirmek üzere olduklarını ,kendilerine gelen hiçbir talebi geri çevirmediklerini ve en kısa süre zarfında da kasaplar odasının istediği yaklaşık 5 dönümlük araziyi kendilerine çok amaçlı kullanım için tahsis edeceklerini ve bu memlekete hizmet etmenin kendileri için bir görev olduğunu vurguladı.

Başkan Sekmen ayrıca  15 gün içerisinde de  kasapların kullanımı için seyyar kesimhane yerleri açacaklarının da sözünü verdi.