• Büyükşehir-1
GÜNCEL Haber Girişi : 13 Haziran 2022 13:53

Ovit Tüneli ile ulaşım Erzurum-Rize arasında 4 yıldır yaz kış aksamıyor

Türkiye’nin 138 yıllık hayali olan Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Ovit Tünelinin açılmasıyla 4 yıldır Erzurum-Rize karayolunda yaz kış ulaşım aksamıyor.

ERKHABER / ERZURUM - Dünyada ikinci Türkiye’de birinci sırada yer alan en uzun iki tüplü tünel olan Ovit Tüneli’nin açılışı 13 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

KARIŞIK

 

Türkiye’nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tüneli ilk olarak 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer almıştı. Ovit Tünel Projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile yılın 6 ayı kapalı olan Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4.4 kilometre kısaldı ve 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış oldu. Türkiye’nin 138 yıllık hayali olan Ovit Tünelinin açılışının üzerinden 4 yıl geçti.

 

 

 


Tüneli kullanan sürücüler   Erzurum-Rize arasındaki Ovit Tüneli'nin devamı olan, Erzurum ile İspir arasındaki Dallıkavak Tünelinin de tamamlanmasını istiyorlar. Ovit Türelini daha kullanışlı hale getirecek olan Dallıkavak tunelinin yüzde 80'i tamamlanmış durumda. Tünelin bitmesiyle, mevcut yol 4,4 kilometre daha kısalacak, seyahat süresi de yaklaşık 15 dakika azalacak.Öte yandan yine Ovit tünelinin devamı niteliğinde olan ve tamamlandığında yolu 33 kilometre kısaltacak olan Kırık Tunelinin de tamamlanması bekleniyor. Kırık tuneli de tamamlanırsa, seyahat süresi 1 saat kısalmış olacak.2018 yılında tamamlanması planlanan Kırık ve Dallıkavak tunelleri teslim tarihi üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen hala bitirilemedi. 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.