• ŞEpnolat üst

Def çalıp oynamak

  • Büyükşehir-1

Eski savaşlarda kuşatılan şehirler "vire" -anlaşma ile teslim edilmediği takdirde; düşen şehir en az üç gün üç gece talan edilirdi. Denilir ki, Emir Timur kuşatmasına direnen Sivas nihayetinde düşer ve Emir Timur'un şehrin direnmesine duyduğu öfke ile şehir askerlerce üç gün talan edilir. Elilerinde olan biteniı kaybeden halk talandan alabildigine muzdariptir. Ancak Sivas şehrinin kendiliğinden teslim olmamasına oldukça kızgın Timur, ikinci kez şehrin üç gün daha talan edilmesi buyruğunu verir ve Sivas halkının elinde avucunda en son ne kalmışsa onlar da yağmalanır.

 

Emir Timur ikinci yağmalamanın ardında şehrin ve ahalinin ne hal ve durumda olduğunu sorar. "Emir Hazretleri; halk sokaklarda ellerinde deflerle çalıp oynamakta' derler. Öyle ya, elde avuçta bir şey kalmayınca halkın def çalıp oynamaktan başka bir çaresi kalmamıştır artık. Bu durum ekonomuk bir cinnet halı olsa gerek. Emir Timur def çalan halkta yağmalanacak bir şey kalmadığını böylece anlamıştır ve öfkesi geçmiştir. Şehrin üçüncü kez yağmalanmasına son vermiştir. Çünķü halkta yağmalanacak sadece def kalmıştır. Kıssadan bir hisse...

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.