• ŞEpnolat üst

Vakalar arttı, şehir sessizliğe büründü

ERKHABER / ERZURUM - Dünyayı sarsan koronavirüs salgınının son 1.5 aydır ciddi anlamda etkilediği Erzurum'da günlük yaşam olumsuz yönde etkilenmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın en sıkıntılı 10 il arasında gösterdiği, ağır hasta tablosunda da ilk 5 arasında yeraldığını açıkladığı Erzurum'un cadde ve sokaklarında adeta 'korona' sessizliği yaşanıyor. Artan vakalarla birlikte temaslı kişilerin de karantinada olması nedeniyle cadde ve sokaklarda büyük bir hareketsizlik yaşanırken, kent adeta "terkedilmiş şehir" görüntüsüne büründü. 

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI ANDIRAN MANZARALAR

Vaka sayılarının artış gösterdiği, ölüm oranlarının da buna bağlı olarak arttığı Erzurum'un meydanları ve sokaklarında sessizlik yaşanıyor. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi'nde bile gezen kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Cumhuriyet Caddesi'nde 18 yıldır ayakkabı boyacılığı yaptığını anlatan Selami Yılmaz, "Salgın öncesinde iğne atsanız yere düşmeyecek derece kalabalık olan Cumhuriyet Caddesi, son 1.5 ay içerisinde neredeyse boşaldı. Caddeyi hiç böyle görmemiştim. Sanki sokağa çıkma yasağı var. Birçok kişi hasta veya evinde karantinada. Hasta olmayanlar da korkudan dışarı çıkmıyor. Eskiden müşterilerim sıra beklerdi ama şimdi siftahsız eve gittiğimiz oluyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun" dedi.

 

‘ÖLÜMDEN DEĞİL HASTALIKTAN KORKUYORUM’

"88 yaşındayım ve 56 yıldır Erzurum'dayım. Maske, sosyal mesafe ve hijyene önem göstermeliyiz. Ölümden korkmuyorum ama hastalıktan çok korkuyorum." diyen İsmail Güven de hastalık yüzünden yakın akraba ve dostlarını kaybettiğine dikkat çekti. Günlük işlerini görmek için kısa süreliğine dışarı çıktığını ve tedbiri elden bırakmadığını anlatan Güven, "Bilim adamlarının anlattığına göre insan nefes alamıyor. Allah o günleri kimseye yaşatmasın. Ölümün de hayırlısı. Hastalığın giderek arttığı Erzurum'da artık kimse korkusundan dışarı çıkamıyor" diye konuştu...

 

SOSYAL MEDYADAN DUYURUYORLAR

Öte yandan hastalığa kapılan, izolede olan ya da bu hastalıktan yakınlarını kaybedenler sosyal medya üzerinden çektikleri sıkıntıları aktarıyor. Herkesi maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda uyarıyorlar. Yaşamını yitirilen veya hasta olanlara de yine buradan taziye mesajı veya geçmiş olsun dilekleri iletiliyor. İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir de sosyal medyadan şu paylaşımı yaptı: "Bedeni yorgunluğa alıştık artık, acı hayat hikayeleri kalbimizi yoruyor. Etmeyin! Ağzını, burnunuzu kapatması gereken maskeyi çenesine, koluna takan kişiler... Tedbirsizliğiniz ve umursamazlığınız yeni hastalar üretiyor. Yapmayın! Bu savaşı kazanmak için hala güçlü bir seçeneğimiz var"

TEDBİRLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

İçişleri Bakanlığı vaka sayılarının hızla arttığı il valiliklerine genelge göndererek sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini duyurdu. Düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması, salonlarda oturma düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun, dans ve oyun pisti alanlarını da kapatacak şekilde olması düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi-ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasının durdurulması istendi.

Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklandı. Her nikah merasimine en az bir kamu görevlisi eşlik etmeye başladı.

  • 3 / 1

  • 3 / 2

  • 3 / 3

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.