• Kaleblokbimss1
 • Şenpolat
 • 4
 • GÖZNURR
 • MADIRLI
 • Limdaş
 • Serkan Daş
 • YAĞIZTV11

"Türkiye Fransa’dan daha güvenli"

Muğla’nın Bodrum ilçesine gelen Fransız gazeteciler, Türkiye’nin Fransa’dan daha güvenli olduğunu savundu.

 • 31 Mart 2016 15:47
 • A
 • A

Türkiye ve Bodrum turizmini katkı sağlaması için yabancı gazetecilere düzenlenen programın ilk etabında Fransız basını yer aldı. Fransa’nın ünlü gazete ve TV kanalarının muhabirleri ve yöneticiler Bodrum’a geldi. 700 gazetecinin geleceği tanıtım programının ilk etabında Fransa basınından 35 kişi ağırlandı.

Toplantıya Bodrum Belediyesi ve BOTAV Başkanı Mehmet Kocadon başta olmak üzere organizasyonu sağlayan TAV Havalimanları Holdingi temsilen TAV Pazarlama Koordinatörü Serkan Karahatay, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı ile turizmciler katıldı.

"TÜRK HAVA ALANI FRANSA HAVA ALANINDAN DAHA GÜVENLİ"

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fransa Turizm Gazetecileri Derneği Başkanı Phillippe Monachon Türkiye’nin Fransa’dan daha güvenli olduğunu ifade ederek, “Fransız turistler, Türkiye’nin İstanbul, Kapodakya gibi turizm kentlerini tanıyor. Bu gibi yerlerin reklamını yapmamıza gerek yok. Ancak Bodrum gibi az bilinen destinasyonları tanıtmak. Buradan döndüğümüz zaman biz gazeteciler olarak Bodrum’u gazetelere, dergilere ve TV kanaları da tanıtacağız. Türkiye’ye gelme konusunda hiçbir tedirginlik yaşamadık. Tedirgin olmadığımız için 35 gazeteci olarak buraya geldik. Fransa’dan ve diğer ülkelerden daha fazla tedirgin olmaya gerek yok zaten DAİŞ her yerde vurabilir. Belçika’da vurdu Fildişi gibi ülkelerde de vurdu. Sizin Türkiye’deki hava alanları bizim Fransa’daki hava alanlarından daha güvenli. Sizin ülkenize girerken birkaç tane yoklama noktası var bizim ülkemizde yok bu sistem. Ama dünya’da bir tehdit var. Bu tehdit ile yaşayacağız zaten. Yoksam kimse bu korku ile evden çıkamaz. Son olarak bizim Fransa’da bir söz vardır. ‘Türk gibi kuvvetli, Türk gibi güçlü olmak’ diye bir deyim var. Sizi gibi kuvvetli Türkler ile beraber olduktan sonra bize hiç birey olmaz” dedi.

"TÜRKÜN GÜCÜNE MİSAFİRPERVERLİĞİ DE EKLEDİK"

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise toplantıya katılan herkese teşekkür ederek, “Sizlerle bugün burada olmaktan son derece mutluyum. Özellikle biraz önce Bodrum’u size şöyle bir tanıttığımızda; Bodrum, gerçekten tarihiyle kültürüyle tanrının bize bir lütfu. Bu üç günlük kısa ziyaretinizde edindiğiniz izlenimleri Fransa’ya döndüğünüzde olumlu olarak yansıtacağınızdan son derece eminim. Biraz önce sayın başkanın da dediği gibi Türk kadar güçlü deyimine ben bir şey daha eklemek istiyorum: Türkler bir o kadar da misafirperverdir ve inanıyorum ki sizin yazılarınızla Bodrum’u tercih edecek Fransız turistlere elimizden geldiği kadar misafirperverliğimizi ve hoşgörümüzü göstereceğiz. Her ne kadar Bodrum Belediye Başkanı olsam da ben de bir Fransız tatil köyü sahibiyim. Aynı zamanda 24 yıldır sizleri Bodrum’da ağırlamaktan dolayı da mutluyum. Onun için sizleri çok seviyorum, sizlere çok değer veriyorum. Tekrar, bu dünyadaki zor şartlarda Bodrum’a gelmenizden dolayı son derece mutlu olduğumu ifade ederek size sevgi ve saygılarımı sunuyorum. En kısa zamanda da Fransız turistlerimizi Bodrum’a bekliyorum” diye konuştu.

Mülteciler hakkında gelen sorulara cevap veren Başkan Kocadon, şöyle konuştu:

“Mülteciler konusuna geldiğimizde ise evet, geçen sene mülteciler Bodrum’a geldiler. Onlar Bodrum’da hiçbir asayiş olayına karışmadılar ve tek gelme nedenleri vardı, o da umuda yolculuktu. Şu anda yapılan son anlaşmayla artık Bodrum’a gelmiyorlar, şu anda yoklar. Özellikle tabi ki bir insanlık ayıbı olarak düşündüğümüz terör, dünyanın her yerinde var. Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşanan acılar maalesef Türkiye’de de yaşandı ama bu demek değildir ki turizmin Türkiye’de biteceği. Bugün Avrupa’nın birçok ülkesiyle birlik beraberlik içinde el ele vererek bu insanlık ayıbı terörü lanetliyoruz. Sizleri zaten buraya davet etmemizin nedenlerinden bir tanesi de, Bodrum’da böyle olayların olmadığı ve birlik beraberlik içinde sizlerin de güzel enerjinizle Fransa’daki yazılarınızla artık teröre yenilmediğimizi ve turistlerin Bodrum’a gelmesi gerektiğini ve bizlerin de en iyi şekilde ev sahipliği yapacağımızı söylemek isterim. Terör dünyada her yerde var.”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, konuşmasının sonunda iki yanında duran Fransız misafirlerle birlikte el ele tutuştu. Kocodon, kenetlenen ellerini havaya kaldırarak; “El ele vererek turizmi tekrar hep birlikte canlandıracağız" mesajıyla sözlerini tamamladı.

Başkan Mehmet Kocadon, daha sonra Fransız gazeteciler ile bir arada hatıra fotoğrafı çektirerek her birine başarılar diledi.

 • TOPLU REKLAMLAR